Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.
[mc4wp_form id="4890"]
Zapisz Zapisz

Individual learning at its best

School can be exhausting, especially if you don’t understand a thing the teachers are teaching, and this is perfectly fine. Everyone has their own learning abilities, for some they can understand the lesson in two minutes, and for some it make take a whole week. The main issue is that they don’t understand how the teacher teaches, and that they can’t learn with 25 students in a class. Some people need individual attention, this is why having private tutors may be the best option for you.

Where can you find someone like this?

These kinds of tutors are very common as everyone wants individual attention, so finding one won’t be that hard. One of the best places to look for one is at Learnmate, the Australian tutoring service. They have over a 1000 tutors, and most of them are willing to do private classes. They will specialize in all the subjects necessary, like all the VCE subjects, and all the subjects that they teach at school from the 7th grade to the 10th grade. So like said it won’t be that hard to find the right tutor for you.

private tutors

The benefits of individual tutoring?

Private tutors are so much better than normal tutors because you are getting all of the attention, and everything is being taught to you. This makes it easier for you to concentrate because some people are shy, or not confidnent around the class or in big groups. So individual learning can change this. Plus you will learn more than you did at school and get a better understanding. This will not only increase your knowledge but it will also increase your overall performance, and make you more confident about your studies. Which is exactly what you need.

How much will it cost?

Individual tutoring will cost more than group classes because you are getting the class all to yourself, so your tutor will cover up all of his cost by just one class. The price can depend on the location, if he or she will have to drive out of their place. How long tutoring session will be conducted for. The more hours the class is done, the more you will be charged. On average it will cost around $30-$55 if you are choosing someone through Learnmate, or it could go all the way up to $90 if you’re choosing from a different service.

SUBSCRIBE TO NEWSLETTER